Menu Close

Boružėlių grupės ugdytiniai -Respublikinio ikimokyklinio ugdymo įstaigų ekologinio ugdymo projekto  ,,Saugok sveikatą – gerk vaistažolių arbatą“ dalyviai.

Vasara – vaistingųjų augalų rinkimo metas.

„Boružėlės“ grupės ugdytiniai kartu su IU mokytoja Dalia Urmanavičiene  vasaros mėnesiais tęsė dalyvavimą  Respublikiniame  Marijampolės vaikų lopšelio- darželio „Pasaka“ organizuojamame ikimokyklinio ugdymo įstaigų ekologinio ugdymo projekte ,,Saugok sveikatą – gerk vaistažolių arbatą“  sėkmingai įveikdami II – ąjį ir III- ąjį projekto etapus.

Šių etapų metu vaikai stebėjo lysvėje augančius vaistinguosius augalus, aptardami jų augimo fazes. Pasitelkdami įvairias dailės technikas ir priemones piešė, tapė vaistingąsias žoleles. Karštomis vasaros dienomis gaivinosi vandeniu pagardintu mėtos lapeliais, o vėsesnėmis ir lietingomis dienomis mėgavosi šviežių vaistingųjų žolelių arbata.

Geriant arbatas su vaikais prisiminėme arbatos gėrimo kultūrą, pasikalbėjome apie tai: kokią arbatą rinktis peršalus ar sergant gripu, kurių arbatų pagalba slopinti gerklės skausmą, o kuri ramina nervų sistemą ir t.t.  Žinia, kad mes ir žiemą galime mėgautis ekologiška vaistingųjų žolelių arbata vaikus nudžiugino. Išsiaiškinę, sužinoję kaip žiemai galima pasiruošti vaistingųjų žolelių atsargų, vaikai su noru ryžosi prisidžiovinti jų.  Prisiskynėme pačių užsiaugintų mėtos lapelių, medetkos žiedų, prisikarpėme čiobrelio, žemuogės šakelių. Visus augalus vaikai padžiovė sausoje, nuo atvirų saulės spindulių apsaugotoje ir gerai vėdinamoje patalpoje.  Kasdien stebėjo kaip džiūsta,  tikrino ar augalėliai išdžiuvo. Nusprendus, kad  vaistingieji augalai jau sudžiuvo, sudėjo juos į medžiaginius maišelius, prieš tai sužinoję, išsiaiškinę apie juo laikymo sąlygas. Visi kartu pasidžiaugėme, kad būsim sveiki ir, kad skaniausia  arbata- pačių užsiaugintų vaistingųjų augalų.

 

Vaikų mintys: ” Raminamukų arbata” ( melisa), ” Kvapas- kaip gėlių” ( medetka), ” Skonis- kaip žolės”, ” Kaip aš gėriau uždegė lūpą, aštru” ( čiobrelis), ” Reikia gerti šitą arbatą, kad nesipykčiau su draugais” ( mėta), „ Man vakarais labai skauda pilvą, aš noriu oranžinės arbatos“ (medetkos).

 

Kviečiame pasigėrėti akimirkomis:

 

 

 

 

 

 

 

 

Šį pavasarį startavo Respublikinis  Marijampolės vaikų lopšelio-darželio „Pasaka“ organizuojamas  ikimokyklinio ugdymo įstaigų ekologinio ugdymo projektas ,,Saugok sveikatą -gerk vaistažolių arbatą“. Į projekto vykdymą įsitraukė ir sėkmingai įveikė pirmąjį etapą „Boružėlės“ grupės ugdytiniai su IU mokytoja Dalia Urmanavičiene.

Pirmajame projekto etape,  įvairių praktinių, edukacinių užsiėmimų metu, vaikai klausėsi pokalbių apie vaistinius augalus, jų teikiamą naudą žmogaus sveikatai. Stebėjo  juos paveikslėliuose, enciklopedijose, įvairiuose reklaminiuose bukletuose aptardami išvaizdą. Padidinamojo stiklo pagalba tyrinėjo vaistinių augalų sėklas, džiovintas vaistažoles. Pasitelkdami: regą, lytėjimą, skonį ir uoslę  noriai degustavo įvairių  vaistinių augalų arbatas, nusakant jų skonį, spalvą, kvapą ir kt. Na ir žinoma, kaip be pasakojimų, kūrinėlių prie arbatos puodelio klausymosi. Jų metu vaikai sužinojo apie arbatos gėrimo kultūrą, stalo serviravimą, kokią arbatą rinktis peršalus ar sergant gripu, kurių arbatų pagalba slopinti gerklės skausmą, o kuri ramina nervų sistemą ir t.t.  Žinią, kad ekologiškų vaistinių augalų galime užsiauginti patys, vaikai pasitiko su džiaugsmu.

Atšilus orui pasisėjome ramunėlių, čiobrelių, medetkų, į žemę pasodinome keletą mėtos daigelių. Vaikai nusiteikė jas prižiūrėti, su meile auginti. Dar laukia ne mažiau įdomesni trys projekto etapai.

Vaikų mintys: Beatričė pauostė kmynus ir sako: „- Čia duona“, Smiltė pauostė čiobrelių arbatą: „-Kvapas kutena nosį“, Jokūbas paragavo mėtų arbatos: „ – Aš tuoj nusiraminsiu nuo šito skonio“, Kristupas paragavo melisos arbatos: „ – Mano gomurys nurimo“, Augustas godžiai išgėrė ramunėlių arbatos puodelį: „ – Man šita patinka, ji- graži“.

Vaistažolė yra didelė gamtos dovana, tik reikia ją pastebėti ir gebėti tinkamai naudoti.

 

Akimirkos iš pirmojo etapo

 

Mažųjų mintys